Hope Public Schools

CPS Announces Third Nine Weeks Honors

Ken McLemore

HOPE – Academic honors for the third nine weeks have been announced at Clinton Primary School. Honor rolls by grade include:

KINDERGARTEN

Mrs. Askew’s Class

All A’s- Bethanie Brown, Keziah Brown, Wyatt Hamm, Sh’Kiyah Williams, and Kambri Jackson

A’s/B’s-Madeline Hawthorne, Charlie Redfearn, Tyree Green, and Kylee Henderson

Good Character-London Johnson and Tyree Green

Cari Langford Award– Keziah Brown

Mrs. Collum’s Class

All A’s- Andy Martinez, Jace Ogden, Charlotte Tucker, Delilah Valdez, and Ellie Wiedner

A’s/B’s– Parker Brown, Marichuy Dominguez, Amiraa Golden, and Zykobe Hall

B.U.G.S(bringing up grades) Award- Joshua Hernandez and Yovany Leyva

Good Character– Briley Satterwhite and Jayden Rodden

Cari Langford Award– Marichuy Dominguez

Miss Galvan’s Class

All A’s– Warren Hawthorne, Markel Trotter, Penny Martinez, Sophia Lara 

A’s/B’s– Ethan Leyva, Christian Floyd, Aalayah Witten, Alexandra Borboa, Camila Ponce, Dante Gonzalez, Wyatt Smith and Fabian Hernandez

B.U.G.S(bringing up grades) Award– Debraylee Jones, Kevin Almond, Leonardo Almaraz, Aracely Valdez, and Kennedy Stuart

Good Character– Aalayah Witten and Christian Floyd

Cari Langford Award- Fabian Hernandez

Mrs. Honea’s Class

All A’s- Raiko Canlas, Ariana Delarosa, Yaniell Felipe, Yeshua Rendon, Hanna Vazquez, Sawyer Burns, Elijah Roberson, Samantha Cervantes, Elijah Farmer, and Eli Hamm

A’s/B’s- Miranda Chappel, Brooklyn Westmoreland, Jacoby Carroll, Rainey Flemons, Max Hernandez, Cambria Jenkins, and Kaliya Johnson

Good Character- Kaliya Johnson and Ja’marion Ward

Cari Langford Award– Sawyer Burns

Ms. Irvin’s Class

All A’s– Carlos Johnson, Nadia Perez, Symone Richmond, Walker Rose, Arianna Bran, and  Kelinn Rhone

A’s/B’s– Allison Todd, Gael Vazquez, and Abigail Vines

B.U.G.S.(bringing up grades) Award–  Noah Phillips and Erica Wiedemann

Good Character– Erica Wiedemann and Noah Phillips

Cari Langford Award- Dylan Tarpley

Mrs. Reyenga’s Class

All A’s- Ezra Hawthorne, Trinity Jones, Isaiah Martin, TaMez Rodgers, Christian Valdez, Rolando Valdez, Valentina Vazquez, and Rayce Willis

A’s/B’s- Aubrey Litchford and Alexis Parker

Good Character-Alondra Aguilar and Jordan Luna

Cari Langford Award– Rolando Valdez

Ms. Walston’s Class

All A’s– Sariyah Forte, Ingrid Monreal, Jeremiah Moore

A’s/B’s- Trey Drake, Kelton Jameson, Valeria Martinez, Jordan McCauley, MyAsia Trotter, and Ariana Youngblood

Good Character– Sariyah Forte and Trey Drake

Cari Langford Award– Trey Drake

Mrs. Webb’s Class

All A’s– Dakota Hamilton, Messiah Martin, Jayda Rodden, Kaliaha Wesley, and Swayzee Wyatt

A’s/B’s– Dutchess Conway, Kayden Ireton, Evelyn McKamie, Ximena Mejia, and Ray Ugarte

Good Character– Raleigh Spearman and Kylan Courtney

Cari Langford Award– Carlos Hernandez

Mrs. Westfall’s Class

All A’s– Emma Norman, Dakota Phillips, Destiny Riley, Kason Scott, Journie Tolliver, and LilyAnna Weaver

A’s/B’s– Mariana Valdez-Garcia, Orlando Valdez, Ethan Lopez, and Kensley Gray

B.U.G.S(bringing up grades) Award- Karlee Young

Good Character– Ethan Lopez and LilyAnna Weaver

Cari Langford Award- Destiny Riley

FIRST GRADE

Miss Avery’s Class

All A’s– Kylar Conway, Jacob Perkins, Alexander Mendoza, and Paislee McKamie

A’s/B’s– Ashley Gomez, Analisa Haynes, Sanaa Henry, Sofia Hernandez, Kaeson Jordan, Jayda Johnson, Jordan Rodden, Kiara Salvador, Kamryn Smith, and Leelin Wheat

B.U.G.S(bringing up grades) Award- Kemistri Coleman, Justice Horton, and Kyrihanna Swan

Good Character– Leelin Wheat and Sanaa Henry

Cari Langford Award– Sofia Hernandez

Mrs. Knox’s Class

All A’s– Kay Coy Anderson, Isaac Farmer, My’Kell Gaines, Clark Garcia, Anna Massey, and Chloe Hale

A’s/B’s– Lydia Crews, Jobani Arroyo, Blakelee Dean, Ruby Ruiz, Eric Sotelo, and Zoe Marrufo

Good Character– Yasmeli Martinez and Isaac Farmer

Cari Langford Award– Briza Fraire

Mrs. McClenton’s Class

All A’s– Juliannah Adetunji, Dakota Brawner, Justin Holston, Sebastian Martinez, and Spring McGill

A’s/B’s– Kylee Bruce, Jalissa Marshall, Jayden Miller, Madalyn Pettit, Amiyah Phillips, and Zahlilah Schmid

Good Character-Sebastian Martinez and Faviola Juanes

Cari Langford Award- Juliannah Adetunji

Ms. Robinson’s Class

 A’s/B’s– Jimmy Bush

Good Character–  Dareli Cabriales and Damien Perez

Cari Langford Award- Tyquan Armstrong

Mrs. Shanks’ Class

All A’s– Luis Baca, Aubree Boyce, Ashley Morales, Zander Smith, Zoie Smith, and Mia Ugarte

A’s/B’s– Jonathan Lozano, Lauren Muldrow, Makajia Rucker, and Robyn Ward

Good Character– Axel Gomez and Ashley Morales

Cari Langford Award– Mia Ugarte

Ms. Smith’s Class

All A’s-  Bentley Elder, Gracelynn Hoglund, Ayshia Johnson, and Sarriyah Patterson

A’s/B’s– Jamie Amaya, Hector Baizabal, Courtlin Carrigan, Chloe Cole, Drake Fincher, Daniel Moreno, Keionah Stuard, and Yolanda Wright

B.U.G.S(bringing up grades) Award- Jennifer Olvera and Edgar Jacome

Good Character– Ja’Kyrion Mack and Simmone Pearson

Cari Langford Award– Brandon Pacheco

Mrs. Stewart’s Class

All A’s– Skye Anderson, Eric Baizabal, and Alyssa Banks 

A’s/B’s-  Ismael Aranda, Lizbeth Gonzalez, Victor Moreno, Caroleth Munoz, Aamiyah Toney, Lane Ward, Mayte Morin, and Kaden York

B.U.G.S(bringing up grades) Award– Jair Montalban, Axel Arroyo, Israel Gomez, and Kentuan Johnson

Good Character– Aamiyah Toney and Victor Moreno

Cari Langford Award– Lizbeth Gonzalez

Mrs. Tarpley’s Class

B.U.G.S(bringing up grades) Award- Gunner Tallman

Good Character– Jaliyah Johnson and Karter Ross

Cari Langford Award– Gunner Tallman

SECOND GRADE

Ms. Bustamante’s Class

All A’s- Payton Anderson, Jonathan Nava, and Karina Torres

A’s/B’s– Tiana Dixon, Aiyden Evans, Christian Guzman, Honesty Holston, Amelia Sullivan, Jonathan Trotter, and Henndy Velazquez

Good Character– Jamari Gray and Amelia Sullivan

Cari Langford Award- Jonathan Trotter

Mrs. Butler’s Class

All A’s– Betsy Aguilar, Alan Jimenez, Analy Baca, and Kaiden Smith

A’s/B’s- Easton Brown, Xavier Cardona, JaNiya Sanders, John Remi Triplett, and Blakelyn Ward

B.U.G.S(bringing up grades) Award- Matthew Wingfield

Good Character– Yaneli Bello and Matthew Wingfield

Cari Langford Award- Clinton Phillips

Ms. Fox’s Class

A’s/B’s- Andrea Alvarez, Serenity Cheatham, Dazyria Gulley, Dillan Leyva, and Cody Talley

B.U.G.S(bringing up grades) Award- Aydenn Esparza, Leyanna Martinez, and JaKaylin Williams

Good Character– Cody Talley and Zanariae Wyrick

Cari Langford Award– Jeremiah Pondexter

Mrs. Lewis’ Class

All A’s– Ethan Lard, Valerie Aguilar, Braylin Fellows, and Akaideon Walton

A’s/B’s– Jacayla Thornburg,Earl Waters, Joshua Meeks, Fernando Romero, Kadyn Alice, Yunetzy Bello, Karla Castillo, Alexander Dominguez, Jace Fielding, Damaris Gomez, Raquel Hernandez, and Ricardo Luna

Good Character– Infiniti Muldrew and Jace Fielding

Cari Langford Award-Fernando Romero

Mrs. S. Phillips’s Class

All A’s– Kristiona Carr 

A’s/B’s– I’Lasia Archer, Layla Cole, Lynnley Drake, Devin Monk, and Shakeria Scott

B.U.G.S(bringing up grades) Award– Ladon McCarthur

Good Character-  Shakeria Scott and Blake Kite

Cari Langford Award– Yaretzi Mendez

Mrs. Searcy’s Class

All A’s- Parker Apthorp, Mariyah Calloway, Ethan Lowe, Theo Monk, Jr., Tyler Short, Gianna Witherspoon,  Calinda Wang, and Madison Young

A’s/B’s- Jaylon Dixon, Alan Dominguez, Jayden Fielding, Alexander Paredes, London Porter, Zy’ion Porter, Jakobe Scott, and Zackery Suarez

Good Character– Madison Young and Ethan Lowe

Cari Langford Award- Calinda Wang

Mrs. Stroderd’s Class

All A’s-Kamiya Cheatham, Jayden Martinez, and Trendyn Young

A’s/B’s– TaNiyah Beasley and Alexandra Nava

Good Character– Natilie Brewer and Jaylon Yates

Cari Langford Award– Kevin Vazquez

Miss White’s Class

All A’s– Aaliyah Wingfield and Darian Richmond

A’s/B’s– Emily Zavala, Lahlea Barzar, Xzavyan Schmid, and Rayanna Jones

B.U.G.S(bringing up grades) Award- Iker Aguilar, Ernest Flowers, and Gunner Smith

Good Character– Lahlea Barzar

Cari Langford Award– Allie Still

THIRD GRADE

Ms. Bowden’s Class

A’s/B’s– Isabella Ortiz, Jennifer Rodriguez, and Emily Santos

B.U.G.S(bringing up grades) Award- Iker Arroyo, Cristian Baizabal, Akiria Booker, Arteyzha Caldwell, Aziyah Carrigan, and Ismael Martinez

Good Character- Cristian Baizabal and Akiria Wingfield

Cari Langford Award– Brycen Burton

Mrs. Cardona’s Class

All A’s– Kenzi Burns, Kylie Henry, and Jazlyn Mejia

A’s/B’s– Reyna Aguilar,  Aaron Hernandez, and Azauria Neal

Good Character– Lyla Portillo and Omarion Harper

Cari Langford Award– Ricardo Scott

Mrs. Capps’ Class

All A’s- E’Mahree Muldrew, Jacqueline Jaurez, and Lenlee Murders

A’s/B’s–  Kayveon Anderson, Daylen Clark, and Tevin McKillion

Good Character-Hiroshi Moreno and Jazmyn Mercado

Cari Langford Award– Azya Kennedy

Mrs. Duncan’s Class(3rd Grade)

All A’s-Leo Arroyo, Justice Booker, Isabel Crow, Marcurius Finley, Blazyn Linzy, Jayvaira Mask, Ke’Asia Taylor, and Lybertei Wyatt

A’s/B’s– Alan Frayre, Josue Martinez, and Elena Piza

B.U.G.S(bringing up grades) Award– Bethsabe Aguilar

Good Character– Justice Booker and Alan Frayre

Cari Langford Award– Derrick Washington

Mrs. Frohnappel’s Class

All A’s– Lakya Cole

A’s/B’s-  Josue Salomon and Penelope Tucker

B.U.G.S(bringing up grades) Award– Isack Espinoza and Sir’Quann Hughes

Good Character- Yaxiri Hernandez and Jaxon Andrews

Cari Langford Award- Isack Espinoza

  Miss Johnson’s Class

A’s/B’s– Naomi Basilio, Alyssa Brawner, Starr Henry, Constance Ward, Journei Modisett, and Matthew Morin

B.U.G.S(bringing up grades) Award– Ella Harper, Naziyah Johnson, and Romello Jones

Good Character-Alyssa Brawner and Adante Patrick

Cari Langford Award- Crystal Yang

Mrs. Watkin’s Class

A’s/B’s– Kylee Brown, Amariah Jones, Jalesa Cooper, Kaliyah Martin, and Neveah Rodriguez

Good Character–  Kaliyha Martin and Armand Knight

Cari Langford Award– Parker Bass

Mrs. Willis’ Class

All A’s-Doressa Banks and Ella Bramlett 

A’s/B’s– Evie Elder, Taneria Frazier, Teagan Hoglund, Emma Montalban, and Rafael Ugarte

B.U.G.S(bringing up grades) Award– Arely Aguilar and Messciyah Conway

Good Character– Briza Aguilar and Vassili Hamm

Cari Langford Award– Ky’Mya Roberts

FOURTH GRADE

Mrs. Burke’s Class

All A’s– Brooklyn Woods, David Artis, and Braydan Boyce

A’s/B’s-Emilee Hawkins, Deshawn Keener, Angelique Marrufo, Ty’Quan-naysha McDonald,  Wendy Toledano, Sidnee Wade, and MyKayla Wilson

B.U.G.S(bringing up grades) Award– A’akerion Toney, Didier Vazquez, Anniyah James, Zoey Love, and Briana Tepetate

Good Character– Emilee Hawkins and Deshawn Keener

Cari Langford Award– Anniyah James

Ms. Cole’s Class

All A’s– Wesley Gregory, Cindy Ledezma, Aiyanah Lloyd, Mireya Martinez, Isaiah Mills, and Jamie Prado

A’s/B’s- Miguel Fraire, Violet Massanelli, Evelyn Navarrete, NiYana Phillips, Sekeviah Reliford, Jamelise Reza, David Salomon, Emir Santamaria, Jasmine Walker, and Alayah Williamson

B.U.G.S(bringing up grades) Award- Anthony Brown, Cadaelian Knox, and DaMarione Manigo

Good Character– Mandie Maclaughlin and David Salomon

Cari Langford Award-Aiyanah Lloyd

Mrs. Duncan’s Class(4th Grade)

All A’s-JyKhaden Muldrow, Aidan McCarty, Dallon Craig, and Elizabeth Keen

A’s/B’s– Hailey Basilio, Yovani Hernandez, Jakobe Muldrew, Abigail Murphy,  Billy Roberts, and Jackson Wilson

B.U.G.S(bringing up grades) Award– Jairo Torres

Good Character– Dallon Craig and Hailey Basilio

Cari Langford Award-Yovani Hernandez

Mr. Green’s Class

All A’s– Breyden Brawner and Selene Tepetate

A’s/B’s– Stephanie Gonzalez, Jeremiah Hughes, Cody Muldrow, Kaden Smith, Aubri Newton, Johnny Paredes, Alejandro Ramos, and Prince Yang

B.U.G.S(bringing up grades) Award– Ximena Aranda, Joseph Cardona, Mason James, Jennifer Martinez, and Andrea Stutson

Good Character- Stephanie Gonzalez and Mason James

Cari Langford Award– Selene Tepetate

Mrs. Kidd’s Class

A’s/B’s– Hazilyn Brown, Ja’Mari Jefferson, Miley Langston, Sophee Leonard, Bryan Leyva, Jayden Martinez, Bryan Rivera, and Zachery Ross

B.U.G.S(bringing up grades) Award– Leo Amaya, Amirical Carrigan, Xander Coronado, Alex Garcia, and Serenity Waters

Good Character- Ja’Mazie Moore and Bryan Rivera

Cari Langford Award– Rodrigo Olivo

Mrs. E. Phillips’ Class

All A’s- Daniel Garcia

A’s/B’s– Roonie Hernandez, Arizbeth Bautista, Samuel Fellows, Khamya Jackson, Litzy Leyva, Angel Solomon, Lawaski Sanders, D’Shanti Taylor, and Lebron Thomas

B.U.G.S(bringing up grades) Award– Javier Martinez

Good Character– Alayah Stuart and Javier Martinez

Cari Langford Award– Angel Solomon

Back to top button