PoliticsPress Release

Governor Asa Hutchinson Announces Appointments

LITTLE ROCK – Governor Asa Hutchinson today announced the following appointments:

Jamie Anderson, Scott, to the Alcoholic Beverage Control Board. Term expires on January 14, 2028. Reappointment.

Neff Basore, Bella Vista, to the Arkansas State Police Commission. Term expires January 14, 2029. Reappointment.

Dr. Mike Stanton, Greenbrier, to the Board of Trustees of the University of Central Arkansas. Term expires January 14, 2029. Replaces Joe Whisenhunt.

Price Gardner, Roland, to the Board of Trustees of the Arkansas State University System. Term expires January 14, 2029. Reappointment.

Dr. Lance Porter, Hot Springs, to the Board of Trustees of National Park College. Term expires December 31, 2022. Replaces Gail Exelle.

Tony Moore, Russellville, to the Arkansas Real Estate Commission. Term expires on December 31, 2024. Reappointment.

Eugene Post, Fort Smith, to the Arkansas Real Estate Commission. Term expires on December 31, 2024. Replaces Linda Prunty.

Doyle Yates, Springdale, to the to the Arkansas Real Estate Commission. Term expires on December 31, 2022. Replaces Robert Walker.

John Muldoon, Hot Springs, to the Professional Bail Bond Company and Professional Bail Bondsman Licensing Board. Term expires on September 30, 2028. Replaces Jimmy Ibison.

Chief Percy Wilburn, Lake Village, to the Professional Bail Bond Company and Professional Bail Bondsman Licensing Board. Term expires on September 30, 2027. Replaces Derrick Person.

Tammy Browning, Hot Springs, to the Arkansas Natural Heritage Commission. Term expires on January 14, 2029. Replaces Mark Karnes.

Marty Ryall, Conway, to the War Memorial Stadium Commission. Term expires on January 14, 2029. Replaces Chris Bequette.

Jason Sullivan, Mena, to the Board of Trustees of Southern Arkansas University. Term expires on January 14, 2027. Replaces Gwen Story.

Stephanie Sutton, Pocahontas, to the Board of Trustees of Black River Technical College. Term expires on July 1, 2029. Replaces Douglas Cox.

Gayle Cooper, Melbourne, to the Board of Trustees of Ozarka Technical College. Term expires on July 1, 2028. Replaces Dennis Wiles.

Walter Washington, Jr., Little Rock, to the Black History Commission. Term expires on January 14, 2028. Replaces Carla Coleman.

Cynthia Nance, Fayetteville, to the Arkansas Educational Television Commission. Term expires on March 23, 2029. Replaces Kathryn Jones.

Brent Summerhill, Bella Vista, to the Arkansas Tobacco Control Board. Term expires on July 1, 2023. Replaces Carol Dyer.

Lloyd Wofford, Jonesboro, to the Division of Aeronautics. Term expires on November 9, 2026. Reappointment. 

James Dawson, Clinton, to the Division of Aeronautics. Term expires on November 9, 2026. Reappointment. 

Mayor Douglas Kinslow, Greenwood, to the Compliance Advisory Panel. Term expires on August 1, 2025. Reappointment.

Rodney Leggitt, Greenbrier, to the Compliance Advisory Panel. Term expires on August 1, 2025. Reappointment.

Jennifer Simpson, Conway, to the Board of Examiners in Speech-Language Pathology and Audiology. Term expires on June 30, 2024. Replaces Deeni Sterling.

Dr. Rebecca Rusnak, Sherwood, to the Board of Examiners in Speech-Language Pathology and Audiology. Term expires on June 30, 2024. Replaces Zachary Ward.

Colleen Sears, Walnut Ridge, to the Board of Examiners in Speech-Language Pathology and Audiology. Term expires on June 30, 2024. Replaces Elizabeth Williams.

Dr. Suzanne Casey, Searcy, to the Arkansas Board of Examiners in Counseling. Term expires on December 31, 2024. Reappointment.

Dr. Justin Moore, Searcy, to the Arkansas Board of Examiners in Counseling. Term expires on December 31, 2024. Reappointment.

Dr. Robbie Cline, Jonesboro, to the Arkansas Board of Examiners in Counseling. Term expires on December 31, 2024. Reappointment.

William Willis, Hot Springs, to the Arkansas Geological Survey. Term expires on January 14, 2029. Reappointment. 

Mike Howard, Mabelvale, to the Arkansas Geological Survey. Term expires on January 14, 2029. Replaces William Cains.

Mayor Orville “Rick” Elumbaugh, Batesville, to the State Aid Street Committee. Term expires on December 31, 2025. Replaces Jerry Boen. 

Tyrone Williams, Little Rock, to the Board of the Division of State Services for the Blind. Term expires on June 30, 2023. Replaces Stephanie Smith.

Stacey Caplener, Pleasant Plains, to the Arkansas Fire Protection Services Board. Term expires on October 14, 2024. Reappointment. 

Martin Hamrick, Jonesboro, to the Arkansas Fire Protection Services Board. Term expires on October 14, 2024. Reappointment.

 Leroy Higginbotham, Crossett, to the Arkansas Fire Protection Services Board. Term expires on October 14, 2024. Reappointment. 

Brandon Taylor, Batesville, to the Arkansas Fire Protection Services Board.  Term expires on October 14, 2024.  Reappointment. 

Eddie West, Warren, to the Arkansas Fire Protection Services Board. Term expires on October 14, 2023. Replaces Gary Lawrence. 

Michael Willhite, Hamburg, to the Arkansas Fire Protection Services Board. Term expires on October 14, 2023. Reappointment. 

James Kerr, Hot Springs, to the State Fire Prevention Commission. Term expires on August 24, 2024. Reappointment. 

Paul Cash, Garfield, to the Liquefied Petroleum Gas Board. Term expires on January 14, 2026. Reappointment. 

Amber Gibbons, Little Rock, to the Arkansas Appraiser Licensing and Certification Board. Term expires on January 15, 2023. Replaces James Gibson.

Mandia Johnson, Benton, to the Arkansas State Occupational Therapy Examining Committee. Term expires on March 1, 2026. Reappointment.

Benjamin Scallion, Little Rock, to the Arkansas State Occupational Therapy Examining Committee. Term expires on March 1, 2026. Reappointment.

John Willis May III, Huntsville, to the Advisory Committee on Petroleum Storage Tanks. Term expires on December 31, 2025. Replaces Murray Benton.

Arnell Willis, Sr., Little Rock, to the Arkansas Appraiser Licensing and Certification Board. Term expires on January 15, 2024. Replaces Tom Ferstl.

Back to top button