Community

HAPS honors student excellence

Contributed by Ken McLemore, Communication Director, Hope Public Schools

Hope Academy of Public Service Principal Dr. Carol Ann Duke presents the 50th Boy and 50th Girl Awards to Oscar Marquez and Camri Cox during year-end honors recognition at Hempstead Hall on May 22. Rising ninth-grade students from HAPS were given their charge to shine like starlight by Hempstead County native and Little Rock attorney James Jackson.

HOPE – Hope Academy of Public Service recognized academic and service-related achievement in year-end honors ceremonies May 22 at Hempstead Hall on the University of Arkansas-Hope campus.

Eighth-grade students Camri Cox and Oscar Marquez were recognized by HAPS Principal Dr. Carol Ann Duke as the HAPS 2018-2019 Fiftieth Girl and Fiftieth Boy for their service to the school above the normal course of student life.

Dr. Duke said she takes the award’s name from an essay that describes how one particular student among 50 stands apart in atypical ways to provide a unique example in character.

Parent Volunteer of the Year was Aya Brown, and Student Volunteer of the Year was Oscar Bruno.

Duke gave her farewell to HAPS rising ninth-grade students, concluding with a passage from “The Velveteen Rabbit” in which she reminded the students that, “Real is what you become.”

Those students were admonished by Hempstead County native and Little Rock attorney James Jackson to shine like the starlight in the rural Arkansas night sky.

“Everything you see in the night sky is old light,” Jackson said. “William Shakespeare was writing Romeo and Juliet when that light left that you see now.”

He said the travel of light across the galaxy is measured in “light years,” accounting for the time required to travel in space before being seen on Earth. The nearest star, Jackson said, is four light-years distance, requiring four years for its light to travel to Earth.

Jackson, a graduate of Saratoga High School and the University of Arkansas at Little Rock William H. Bowen School of Law, urged the students to shine through the darkness in life in a journey that will require a lifetime, and will enlighten despite doubts and difficulties.

“When you arrive, there will be people who say, ‘Wow, look at that star,’” he said.

 

Honors announced were as follows:

Fifth grade –

Literacy – Best All-Around, Addison McCuen; Most Improved, Cristal Aguilar, Paola Dominguez, and Brady Rhodes.

Math – Best All-Around, Crystal Basillo, Yoselyn Cervantes, Grace Easterling, Jazmin Ledezma, Rosita Paredes, and Dani Thomason; Most Improved, Paola Dominguez, Addison McCuen, Tyler Minney, Serenity Sims, and Joseph Wyatt.

Science – Best All-Around, Esmirna Navarette; Most Improved, Andrea Ugarte.

Social Studies – Best All-Around, Rosa Paredes; Most Improved, Savante Glenn.

Input Technology – Best All-Around, Dani Thomason and Esmirna Navarette; Typing Tornado Award, Maleki Briggs and Rosita Paredes.

 

Sixth grade –

Literacy – Best All-Around, Dylan Johnson and Lydia Martin; Most Improved, Carter Berry, Corinthian Brown, Isiaha Crocker, Alex Hernandez, Kendrick Lockett, Angelina Soto, and Arrington Turner.

Math – Best All-Around, Carter Berry, Jena Brown, Angelina Soto, and Kennedy Phillips; Most Improved, Olivia Adams, Isiaha Crocker, Braden Jacobs, Wynter Smith, and Katie Valdez.

Science – Best All-Around, Shy’Anna Faris; Most Improved, Jakob Bingle.

Social Studies – Best All-Around, Dylan Johnson; Most Improved, Alexandra Zetina.

Technology Communications – Best All-Around, Shelby Gilbert and Kennedy Phillips; Typing Tornado Award, Wynter Smith and Patrick Stovall.

 

Seventh grade –

Literacy – Best All-Around, Bethany White and Kyla Wyatt; Most Imrpoved, Jagger Carter, Michael Crossno, and Zoey Zimmer.

Math – Best All-Around, Tara Henry and Jose Martinez; Most Improved, Aracelli Torres and Zoey Zimmer.

Science – Best All-Around, Amber Cisneros and Jesse Hernandez.

Social Studies – Best All-Around, Amber Cisneros, Harmony Sims, and Kayla Wyatt; Most Improved, Kason Hamilton.

Technology Communications – Best All-Around, Ana Alvarez and Amber Cisneros; Typing Tornado Award, Jordan Brooks and Jesse Hernandez.

 

Eighth grade –

Literacy – Best All-Around, Calvin Haynes, Zy’Kell Farris; Most Improved, Camri Cox, Emily Garcia, Damaris Martinez, and Kimarria Thornburg.

Math – Best All-Around, Kelson Mask; Most Improved, Zachary Bingle and Camri Cox.

Algebra – Best All-Around, Calvin Haynes; Most Improved, Itzel Aguilar.

Science – Best All-Around, Camri Cox and Emily Garcia.

Physical Science – Best All-Around, Anthony Hall and Saniyah Walker.

Social Studies – Best All-Around, Calvin Haynes, Darius Jones, Aiyana Martin; Most Improved, Kaylie Salazar and Skyler Wilburn.

Career Development – Best All-Around, Calvin Haynes and Camron Robinson.

 

Ninth grade –

Literacy – Best All-Around, Mika Brown; Most Improved, Cody Clayton, Kai Hamilton, Lakhen Stuart, and Roosevelt Wyatt.

Algebra – Best All-Around, Juan Leon; Most Improved, Gabriela Bautista Perez and Sunny McKamie.

Geometry – Best All-Around, Mika Brown, Collin Easterling, Hunter Mathis; Most Improved, Carlie Beck.

Physical Science – Best All-Around, Juan Leon and Lakhen Stuart.

Biology – Best All-Around, Alecia Bradley and Hunter Mathis.

Social Studies – Best All-Around, Mika Brown, Courtland Jackson, Juan Leon, Richard Ware; Most Improved, C’aiarh King and Kimberlee Morales.

 

EAST Awards –

Spirit of East – Grace Easterling and Jasmin Ledezma.

Inspiring Minds Award – Yahir Jimenez and Alan Valdez.

Service Heart Award – Mika Brown, Cody Clayton, Colin Easterling, Courtland Jackson, Juan Leon, Hunter Mathis, and Richard Ware.

 

Robotics Club Mentor Award – Mika Brown and Juan Leon.

Yearbook Hardest Working Award – C’aiarh King and Emily Garcia; Artist Award, Sunny McKamie.

Journalism Photography Award – Ava Hawthorne.

Student Council Award – Katie Arroyo, Camri Cox and Camron Robinson.

Hempstead County Spelling Bee Winner – Addison McCuen.

 

Facebook Comments

Back to top button