AnnouncementsCommunity

HHS athletics honors awarded

Contributed by Ken McLemore, Communication Director, Hope Public Schools

HOPE – Student athletes at Hope High School were recognized with year-end honors here in 12 sports-related activities May 6 at the annual HHS All-Sports Banquet.

A standing-room only turnout in the main conference center at Hempstead Hall also saw four student athletes honored with traditional community and Hope Public Schools awards for excellence.

Steve Buelow, owner of Anderson-Frazier Insurance, presented the longstanding Roy Anderson Award to Jalecia Davis, the 38th recipient of the honor which is named for Hope businessman and community leader the late Roy Anderson.

The James H. Jones Award, given to the outstanding senior male and female athletes in memory of longtime HPS Superintendent James H. Jones, was awarded by HHS Boys’ Basketball Coach Sam Bradford to Layman Howell, Jr., and by HHS Girls’ Basketball Coach to Natalie Phillips.

The Brazzel, The Funeral Home, Award from the Brazzel family of Hope, naming Keyolltai Harris as Outstanding Bobcat Basketball Player was announced by Ben Brazzel.

 

 

Awards announced by coaches included:

 

Athletic Training Student of the Year Jacob Pettit by HHS Trainer Gerod Hubbard Jr.

 

Baseball, by Coach Anthony Meeker –

Most Improved, Malek Randle, junior

Fielding Award, Aldo Gonzalez, junior

Hitting Award, Darton Davis, sophomore

Hustle Award, Jared McKamie, senior

 

Basketball (Boys) by Coach Sam Bradford –

All-Conference Honorable Mention, Jaydon Riley, Keyolltai Harris, Antowone Casteel

Senior lettermen, Jaydon Riley, Keyolltai Harris, Antowone Casteel, William White

Scholastic Award, Antowone Casteel.

Assist Leader, Zakeis Raglon.

Rebound Leader, Trey Rhodes.

Hustle Award, Cavontre Young.

Sixth Man Award, Torey Phillips.

Defensive Player Award, Jatario Lewis

 

Basketball (Girls) by Coach Susan Powers –

Three-year letter, Jaleia Davis, Zahria Woods; Two-year letter, Jamya Gamble

Offensive Player Award, Ra’nayzia Miller.

Leading Rebounder, Mariuna McClenton.

Most Improved Award, Zahria Woods.

Hustle Award, Jaleia Davis.

Scholastic Award, Zahria Woods.

 

Cheer, by Coach Kirby Bradley Turner –

Jaidyn Simington, four-year letter, Scholastic Award, All-State, All-Conference, Best Flyer Award, Best Gymnast Award.

Makayla Williams, four-year letter, All-Conference, Best Base Award.

Kanasia Alexander, four-year letter, All-Conference, Best Dancer Award.

Ta’cara Phillips, three-year letter, All-Conference, Best Jumps Award.

Jordyne Weston, three-year letter, Most Spirited Award.

Jaleia Davis, three-year letter, All-Conference.

Lanija Muldrow, two-year letter.

Za’nautica Barker, Best Motions Award.

 

Cross Country, by Coach Edmundo Dominguez –

Karen Villanueva, Senior of the Year, one-year letter.

Jacquelin Rodriguez, Scholastic Award, one-year letter.

Sitlalith Martinez, one-year letter.

Lizbeth Arroyo, Most Dedicated Award, Outstanding Athlete Award.

Briana Puente, Top Female State Performances, Freshman of the Year Award, Female Athlete of the Year Award.

Drake Martin, Top Male State Performances, Male Athlete of the Year Award.

Dillon White, Freshman of the Year Award.

Joshua Martinez, Outstanding Athlete Award.

D’shawn Brown, Outstanding Athlete Award.

Eduardo Dominguez, Coach’s Award.

Charles Anderson, Senior of the Year Award, one-year letter.

 

Football, by Coach Phillip Turner –

5A All-State, Nikorean Muldrow.

5A All-Conference, Nikorean Muldrow, Christopher Haywood, Laymon Howell, Jaloni Davis, Jaydon Riley, Ladarius Watson.

5A All-Conference Honorable Mention, Hunter Hellums, Darton Davis, Christian Lowe, Jonathan Mendoza, Chris Torres, CaVonte Young, Mekhi Henderson, Torrey Phillips.

Outstanding Player Award, Nikorean Muldrow.

Outstanding Linebacker Award, Christopher Haywood.

Outstanding Wide Receiver, Jaloni Davis.

Outstanding Defensive Back, Jaydon Riley.

Outstanding Lineman, Darton Davis.

 

Golf, by Coach Mike Godwin –

4A All-Conference, Natalie Phillips.

4A All-State, Natalie Phillips.

Scholastic Award, Ally Fincher.

Four-year letter, Natalie Phillips; Three-year letter, Ben Knight; Two-year letter, Ally Fincher, Emily Zimmer.

 

Soccer, by Coach Zac Hoglund –

Bobcat Award, Lali Martinez, Charles Anderson.

Girls’ Four-year letter, Michelle Aguilar, Jasmine Aguilar, Natzari Felipe, Jaquelin Rodriguez; Three-year letter, Sitlalith Martinez, Karen Villanueva; Two-year letter, Hanna McCorkle.

Boys’ Three-year letter, Jorge Rodriguez; Two-year letter, Pablo Piza, Jose Ruiz; One-year letter, Charles Anderson, Juaquin Valez.

 

Softball, by Coach Mike Godwin –

Coach’s Award, Zelma Guerrero.

Scholastic Award, Ally Fincher.

Ladycat Award, Mayra Garcia.

Offensive Award, Natalie Phillips.

Defensive Award, Ally Fincher

Most Improved Award, Emily Zimmer.

 

Tennis, by Coach Billy Rook –

Girls’ Singles Award, Michelle Mayo-Cortez.

Girls’ Doubles Award, Hanna McCorkle, Jaci Johnson.

Scholastic Award, Hanna McCorkle.

Most Improved Award, Marisol Reyes.

Senior lettermen, Hanna McCorkle, four-year letter; Mayra Garcia, three-year letter.

 

Track, by Coach Doug Means –

All-State, Nikorean Muldrow, Jaydon Riley.

All-District; One-year letter, Larence Adentunji, Jaydon Riley, Nikorean Muldrow, Kearon Brown, C’Aiarh King, Danya Muldrow, Ashanti Bennet, Mariuna McClenton, Mi-Yaunna Purifoy, Andre Dafney.

Boys Most Valuable Player, co-award, Nikorean Muldrow, Jaydon Riley.

Girls Most Valuable Player, Mariuna McClenton.

 

Facebook Comments

Back to top button